Energia z fotowoltaiki AVIA Solar zasili Stadion Śląski

Data publikacji: 08.02.22

image

Na Stadionie Śląskim powstanie instalacja fotowoltaiczna, która zasili zieloną energią „Kocioł Czarownic”. Inwestycja, za którą odpowiada AVIA Solar z Grupy Unimot, zostanie zrealizowana w I kwartale 2022 r.

Instalacja fotowoltaiczna zostanie zbudowana w południowo-zachodniej części Stadionu Śląskiego pomiędzy bramami wejściowymi nr. 1 i 2. System fotowoltaiczny uzupełni zieloną energią bieżące zapotrzebowanie na energię elektryczną Stadionu Śląskiego i objęty będzie 25-letnią gwarancją.

Firma Unimot wygrała przetarg na zaprojektowanie i wykonanie instalacji fotowoltaicznej, który Stadion Śląski ogłosił w grudniu 2021 roku. Prace obejmują przygotowanie niezbędnej dokumentacji, dostawę i montaż instalacji fotowoltaicznej, a także kompleksową obsługę posprzedażową. Za realizację projektu odpowiada AVIA Solar, czyli marka pod którą Grupa Unimot rozwija segment fotowoltaiki. Montaż instalacji na terenie Stadionu Śląskiego w Chorzowie odbędzie się w I kwartale 2022 r. 

Instalacja fotowoltaiczna na Stadionie Śląskim to kolejny projekt realizowany przez AVIA Solar dla dużej i silnej marki. Skoncentrowaliśmy się na instalacjach dla firm i obiektów użyteczności publicznej, a teraz widzimy tego pozytywny efekt. Przedstawiliśmy najlepszą ofertę z wykorzystaniem komponentów wysokiej jakości, dzięki czemu możemy współpracować ze Stadionem Śląskim i wspierać ten obiekt w zielonej transformacji. Dla Grupy Unimot to kolejny projekt w portfolio niskoemisyjnych źródeł energii, a dla Stadionu Śląskiego wymierne korzyści w postaci uzyskanych oszczędności – mówi Piotr Laskowski, prezes zarządu Unimot Energia i Gaz.

To nie pierwsza zielona inwestycja na Stadionie Śląskim. W sierpniu 2020 roku została oddana do użytku stacja ładowania samochodów elektrycznych, która znajduje się na stadionowym parkingu. Punkt ładowania dostępny jest 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu i dostępny jest dla wszystkich użytkowników samochodów elektrycznych. Każda osoba, która zdecyduje się skorzystać ze stacji ładowania ma zapewniony bezpłatny parking, a wolny czas może poświęcić na zwiedzanie „Kotła Czarownic”. Z punktu chętnie korzystają uczestnicy konferencji i warsztatów, które odbywają się w nowym centrum konferencyjnym Stadionu Śląskiego.

Stadion Śląski już od pewnego czasu podejmuje działania zmierzające do poprawy środowiska naturalnego. Na terenie obiektu znajduje się stacja ładowania samochodów elektrycznych, które coraz część pojawiają się na naszych drogach. Przygotowujemy się również do wdrożenia strategii redukcji zużycia plastiku na Stadionie. Cieszę się, że wspólnie z AVIA Solar idziemy o krok dalej i będziemy mogli przyczynić się do redukcji emisji gazów cieplarnianych do atmosfery. Inwestycja ta będzie służyć nam wszystkim, to działanie z myślą o przyszłości – mówi Jan Widera, prezes Stadionu Śląskiego.

Organizatorzy, którzy planują swoje wydarzenia na chorzowskim obiekcie, coraz częściej kładą nacisk na kwestie ochrony środowiska podczas imprez. Podkreślają, jak ważna jest segregacja odpadów pozostawionych przez uczestników eventów oraz zwracają uwagę na konieczność eliminacji przedmiotów jednorazowego użytku wykonanych z tworzyw sztucznych, takich jak kubki na napoje, czy sztućce, poprzez zapewnienie uczestnikom imprez dostępności przedmiotów wielokrotnego użytku. Stadion Śląski priorytetowo podchodzi do kwestii ochrony środowiska. Z tego właśnie powodu zdecydowano, by pójść kolejny krok dalej i zainwestować środki w systemy fotowoltaiczne na śląskim obiekcie.

Polecamy również

30 sklepów SPAR na stacjach paliw AVIA

Aż 30 sklepów SPAR na stacjach paliw AVIA Nowe sklepy w 4 województwach Liczba sklepów...

29 listopada 2022

Zobacz więcej

Wyniki UNIMOT S.A. za III kwartał 2022 r.

UNIMOT S.A., notowany na GPW w Warszawie niezależny importer paliw ciekłych i gazowych,...

16 listopada 2022

Zobacz więcej

Grupa Unimot inwestuje w logistykę kolejową i ustala warunki zakupu udziałów spółki Olavion

Grupa Unimot, multienergetyczna grupa kapitałowa i lider wśród niezależnych importerów paliw w...

14 listopada 2022

Zobacz więcej