LPG wciąż ma przyszłość

Data publikacji: 18.03.14

image

Na początku marca w warszawskim hotelu Sheraton miała miejsce trzecia edycja Międzynarodowej Konferencji LPG – Wyjątkowa Energia, realizowana pod honorowym patronatem Światowej Organizacji Gazu Płynnego. Przedstawiciel UNIMOT GAZ S.A. był jednym z prelegentów konferencji.Dwudniowe wydarzenie zgromadziło setkę przedstawicieli globalnej oraz krajowej branży gazu płynnego LPG, a także gości specjalnych – reprezentantów administracji rządowej. Jednym z głównych tematów omawianych na spotkaniu była przyszłość branży LPG, zarówno w kontekście krajów o dojrzałym rynku, jak i w krajach dopiero rozwijających się.

Kliknij w poniższy slajd, aby obejrzeć relację wideo z konferencji.

Całość wydarzenia podzielona była na dwa dni oraz pięć sesji tematycznych, uzupełniających się tak, aby perspektywa poznania rynku gazu płynnego LPG była dla uczestników najpełniejsza. Pierwsza sesja tematyczna – wyjątkowe czasy wymagają wyjątkowej energii – w całości poświęcona była analizie polskiego rynku LPG. Jerzy Szablewski, Przewodniczący Polskiej Organizacji Gazu Płynnego, przedstawił wynik branży za 2013 r., Szymon Araszkiewicz, Dyrektor Działu Consultingu w Information Market, przeanalizował kierunki dalszego rozwoju rynku, który uzależniony jest od kilku czynników – relacji cenowej LPG wobec innych paliw, kosztów konwersji, a także od zmiany, ewolucji postrzegania LPG przez klienta końcowego.

Druga sesja – różne rynki, różne wyzwania – pozwoliła na szersze, globalne spojrzenie na branżę LPG. Omówiony został wyjątkowy potencjał LPG dla krajów o zupełnie odmiennej strukturze rynku – Wanjiku Manyara z Petroleum Institute of EA zaprezentowała kenijski rynek,  gdzie priorytetem jest wypromowanie LPG jako paliwa do użytku domowego, dzięki czemu będzie można uniknąć problemów zdrowotnych wynikających z zadymienia domostw oraz nadmiernej wycinki lasów. Suyash Gupta z Indian Auto LPG Coalition odniósł się do Indii, gdzie problemem jest brak proporcji w liczbie pojazdów zasilanych na gaz w stosunku do sprzedaży autogazu. Wiąże się to z nielegalnym przetaczaniem LPG z butli do zbiorników samochodowych lub nawet montażu butli w pojazdach, co ostatecznie wpływa na bezpieczeństwo.

Dzień drugi Konferencji poświęcony był innowacyjności oraz wyjątkowym rozwiązaniom, jakie branża może i powinna rozwijać. Przemysław Podgórski z UNIMOT GAZ S.A. zapoznał uczestników sesji przyszłość autogazu z tematem gazodiesla – rozwiązania  uważanego za krok w stronę ożywienia rynku autogazu.

W ostatniej sesji dnia wystąpili prelegenci, których łączył jeden projekt – Napęd Nowej Ery. Alison Abbott, Dyrektor Komunikacji w Światowej Organizacji Gazu Płynnego powiedziała o roli wsparcia nauki przez biznes w relacji win to win, a także  przedstawiła zwycięzców drugiej edycji ogólnopolskiego konkursu Napęd Nowej Ery – Piotra Oleksyka z Czakram oraz Piotra Kosowskiego z Komendy Powiatowej Straży Pożarnej w Chrzanowie. Panowie wygłosili prelekcje odnoszące się do ich zwycięskich projektów.

Polska Organizacja Gazu Płynnego, organizator całości wydarzenia, z roku na rok coraz wyżej stawia poprzeczkę w odniesieniu do zapraszanych prelegentów, wychodząc z założenia, że jedynie szerokie spojrzenie na rynek, poznanie jego ograniczeń, a także możliwości pozwala na pełną analizę i wyciągnięcie wniosków na przyszłość.

 
   

Polecamy również

30 sklepów SPAR na stacjach paliw AVIA

Aż 30 sklepów SPAR na stacjach paliw AVIA Nowe sklepy w 4 województwach Liczba sklepów...

29 listopada 2022

Zobacz więcej

Wyniki UNIMOT S.A. za III kwartał 2022 r.

UNIMOT S.A., notowany na GPW w Warszawie niezależny importer paliw ciekłych i gazowych,...

16 listopada 2022

Zobacz więcej

Grupa Unimot inwestuje w logistykę kolejową i ustala warunki zakupu udziałów spółki Olavion

Grupa Unimot, multienergetyczna grupa kapitałowa i lider wśród niezależnych importerów paliw w...

14 listopada 2022

Zobacz więcej