Szacunkowe wyniki UNIMOT S.A. za II kwartał 2022 r.

Data publikacji: 11.08.22

image

UNIMOT S.A., notowany na GPW w Warszawie niezależny importer paliw ciekłych i gazowych, opublikował szacunki skonsolidowanych wyników finansowych za II kwartał 2022 r. Według wstępnych danych skonsolidowana EBITDA skorygowana wyniosła w tym okresie 64,1 mln zł.

Zgodnie z szacunkami, skonsolidowane przychody ogółem Grupy UNIMOT wyniosły w II kwartale 2022 r. 4 086 mln zł. Skonsolidowana EBITDA skorygowana (o szacunkową wycenę zapasu obowiązkowego paliw płynnych i gazowych, uzasadnione przesunięcia w czasie kosztów i przychodów oraz zdarzenia jednorazowe) w II kwartale 2022 r. ukształtowała się na poziomie 64,1 mln zł, wobec 17,2 mln zł w II kwartale 2021 r.

Za nami kolejny kwartał, który przebiegł pod znakiem toczącej się wojny w Ukrainie, spowodowanej zbrojną napaścią Rosji na niepodległy, europejski kraj. W związku z tym cały czas mierzymy się z niepewnością na światowych rynkach i wymagającym otoczeniem makroekonomicznym. W naszej codziennej działalności biznesowej wykorzystujemy nasze wieloletnie doświadczenie, elastyczność i sprawność działania, które pomogły nam wypracować skorygowany wynik EBITDA na poziomie niemal czterokrotnie wyższym niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Konsekwentnie dywersyfikujemy również źródła dostaw paliw, w czym pomaga nam wynajęty na początku kwietnia terminal przeładunkowy w Danii. Dzięki niemu do tej pory sprowadziliśmy do Polski już dwie dostawy oleju napędowego z Arabii Saudyjskiej i jedną z Indii – mówi Adam Sikorski, prezes zarządu Unimot S.A.

Główny wpływ na skonsolidowaną EBITDA skorygowaną w II kwartale 2022 r. miały: trwająca wojna w Ukrainie i w konsekwencji duża niepewność na rynkach globalnych oraz skutki wprowadzanych sankcji na Białoruś i Rosję, wzrost wolumenu sprzedaży oleju napędowego i biopaliw o 39,8 proc. r/r do poziomu 531,2 tys. m sześc. oraz gazu LPG o 16,1 proc. do 64,1 tys. ton w efekcie wzmożonego popytu, w tym ze strony klientów ukraińskich, sprzedaż części zapasu obowiązkowego będąca konsekwencją zmian organizacyjnych Grupy oraz wyzwania logistyczne ograniczające możliwości wykorzystania szans rynkowych.

Jednocześnie spółka poinformowała, że w jednostkowym sprawozdaniu finansowym UNIMOT S.A. ujmie odpisy aktualizujące z tytułu utraty bilansowej wartości udziałów w spółce Unimot System Sp. z o.o. w wysokości 8,9 mln zł. Jest to konsekwencja zmiany otoczenia makroekonomicznego, w tym przede wszystkim istotnego wzrostu cen gazu, będących skutkiem wojny w Ukrainie. Obecny poziom cen powoduje ograniczenie zużycia gazu ziemnego przez obecnych i potencjalnych klientów spółki na korzyść innych paliw. Oszacowana kwota odpisów pomniejszy wysokość jednostkowego wyniku EBITDA za II kwartał 2022 r. Jest to zdarzenie o charakterze jednorazowym i niepieniężnym.

Szacunki dokonane zostały według najlepszej wiedzy zarządu na dzień ich sporządzania i mogą ulec zmianie. Ostateczne dane zostaną opublikowane w raporcie okresowym za I półrocze 2022 r.

Polecamy również

30 sklepów SPAR na stacjach paliw AVIA

Aż 30 sklepów SPAR na stacjach paliw AVIA Nowe sklepy w 4 województwach Liczba sklepów...

29 listopada 2022

Zobacz więcej

Wyniki UNIMOT S.A. za III kwartał 2022 r.

UNIMOT S.A., notowany na GPW w Warszawie niezależny importer paliw ciekłych i gazowych,...

16 listopada 2022

Zobacz więcej

Grupa Unimot inwestuje w logistykę kolejową i ustala warunki zakupu udziałów spółki Olavion

Grupa Unimot, multienergetyczna grupa kapitałowa i lider wśród niezależnych importerów paliw w...

14 listopada 2022

Zobacz więcej