25-lecie UNIMOT – historia czołowej spółki z polskiego rynku paliw

Data publikacji: 12.10.17

image

UNIMOT, największy w Polsce niezależny importer paliw płynnych, obchodzi w bieżącym roku 25-lecie istnienia. Jubileusz jest okazją do oceny dotychczasowych osiągnięć firmy, jak również impulsem do podjęcia nowych, odważnych wyzwań.

Obecność UNIMOT na rynku paliwowo-energetycznym w Polsce przez ćwierć wieku to niezwykłe święto i ważne wydarzenie. Jak wielką ewolucję przeszła ta rodzinna firma, będąca obecnie multienergetyczną Grupą Kapitałową ze znaczącym udziałem w rynku, pokazuje poniższy skrót historyczny.

W 1992 r. bracia Adam i Piotr Sikorscy zakładają w Częstochowie firmę, zajmującą się sprzedażą i dystrybucją olejów samochodowych. Spółka, pod nazwą Unimot Express, stopniowo zwiększa ofertę handlową i zakres działalności. Kilka lat później zostaje uruchomiona nowa, siostrzana firma – Unimot Truck, która staje się partnerem koncernu SCANIA, prowadząc serwis i sprzedaż pojazdów tej marki w południowej części kraju. W latach 2000-06 następuje dynamiczny rozwój UNIMOT. Działalność handlowa Spółki rozszerza się o import produktów paliwowych z krajów WNP, a następnie ich reeksport do Europy Zachodniej. W 2001 r. UNIMOT nabywa rozlewnię gazu LPG w Zawadzkiem (woj. opolskie) i w niedługim czasie staje się liderem w zakresie jego dystrybucji w Polsce Południowej. Po tragicznej śmierci Piotra Sikorskiego w 2007 r. firma kontynuuje działalność, otwierając nowe oddziały w Warszawie i Genewie. W 2012 r. Spółka debiutuje na rynku alternatywnym NewConnect. Następne lata przynoszą szybki i dynamiczny rozwój. W 2014 r. UNIMOT uruchamia hurtową sprzedaż oleju napędowego, początkowo z dwóch baz paliwowych w Polsce, a rok później prowadzi obrót już z ośmiu baz. Rozpoczyna też działalność w zakresie obrotu gazem ziemnym, inwestując w infrastrukturę gazową i skraplarnię gazu LNG. W ostatnich dwóch latach UNIMOT poszerza ofertę produktową o energię elektryczną, skupiając w Grupie Kapitałowej aż siedem podmiotów. W marcu 2017 r. UNIMOT S.A. z sukcesem przeprowadza emisję akcji i wchodzi na główny rynek GPW.

Obecnie UNIMOT jest największym w Polsce niezależnym importerem oleju napędowego i biokomponentów, znaczącym dostawcą paliw LPG i energii elektrycznej oraz perspektywicznym dystrybutorem gazu ziemnego. Grupa zatrudnia ponad 260 pracowników, reprezentujących markę UNIMOT na terenie całego kraju. Plasuje się na 131. miejscu listy 500 największych polskich przedsiębiorstw.

Gdy wraz z bratem zakładałem tę firmę w 1992 r., naszą misją było dostarczanie jak najszerszego asortymentu w segmencie olejów samochodowych, a później paliw. Nieliczna wtedy konkurencja i nawiązane kontakty biznesowe, w tym również międzynarodowe, pozwoliły nam zbudować solidny fundament, na którym UNIMOT bazuje do dzisiaj. Jednak wszystko, co udało się osiągnąć w ciągu tych 25 lat, jest ściśle związane z osobami, które mnie otaczały, bądź które spotkałem na swojej drodze. W życiu zawodowym mam szczęście spotykać wartościowych ludzi, zaangażowanych pracowników, współpracowników i kontrahentów. Każdego dnia czerpię od nich inspirację, wiedzę oraz pomysły – twierdzi Adam Sikorski, współzałożyciel UNIMOT, obecnie Przewodniczący Rady Nadzorczej Spółki.

Jednym z istotnych czynników sukcesu UNIMOT jest nieustanny, dynamiczny rozwój. W bieżącym roku Grupa poinformowała rynek, że zamierza osiągnąć znaczącą pozycję w kanale detalicznej sprzedaży paliw w Polsce, budując nową sieć stacji paliw pod marką AVIA. Zgodnie z założeniami, do 2020 r. UNIMOT chce zarządzać siecią 100 stacji paliw. Dodatkowo, Grupa wprowadziła na rynek autorski projekt – aplikację Tankuj24, umożliwiającą zakup paliwa on-line.

Na rynku paliw wyróżniamy się m.in. tym, że nie akceptujemy status quo – komentuje Robert Brzozowski, Prezes Zarządu UNIMOT S.A. – Staramy się wyprzedzać obowiązujące trendy, tworzymy i wybieramy rozwiązania ukierunkowane na przyszłość, m.in. aplikacja mobilna i własna sieć stacji. Dziękujemy naszym Klientom i Partnerom, że od 25 lat wierzą w potencjał UNIMOT. To dzięki ich zaufaniu udaje nam się realizować śmiałe cele i zamierzenia. Przy tej okazji chcę też podkreślić, że nasza siła rozwojowa tkwi w wykwalifikowanej kadrze, znakomitych specjalistach, którzy z wielkim zaangażowaniem budują pozycję Grupy UNIMOT na rynku.

Z okazji 25-lecia UNIMOT 6 października br. odbyło uroczyste spotkanie, które miało miejsce w ATM Studio w Warszawie. Jubileuszową galę, utrzymaną w kabaretowej atmosferze, poprowadził znany prezenter Szymon Majewski. W spotkaniu wzięło udział ponad 400 gości, w tym partnerzy handlowi, przedstawiciele instytucji współpracujących z firmą, pracownicy oraz przyjaciele.

Polecamy również

30 sklepów SPAR na stacjach paliw AVIA

Aż 30 sklepów SPAR na stacjach paliw AVIA Nowe sklepy w 4 województwach Liczba sklepów...

29 listopada 2022

Zobacz więcej

Wyniki UNIMOT S.A. za III kwartał 2022 r.

UNIMOT S.A., notowany na GPW w Warszawie niezależny importer paliw ciekłych i gazowych,...

16 listopada 2022

Zobacz więcej

Grupa Unimot inwestuje w logistykę kolejową i ustala warunki zakupu udziałów spółki Olavion

Grupa Unimot, multienergetyczna grupa kapitałowa i lider wśród niezależnych importerów paliw w...

14 listopada 2022

Zobacz więcej