Rekordowe cło na LPG z Rosji

Data publikacji: 19.11.13

image

W grudniu stawka cła eksportowego na gaz płynny z Rosji wyniesie 203,5 dolara za tonę. To najwyższy w tym roku podatek za rosyjski LPG.

Cło eksportowe na rosyjski gaz płynny w przyszłym miesiącu wzrośnie o 31,9 proc. w stosunku do listopada. Taką informację przekazał ekspert Ministerstwa Finansów Federacji Rosyjskiej – Aleksander Sakowicz.

Wysoka stawka cła eksportowego jest wynikiem trwającego od września 2013 r. wzrostu notowań LPG na rynkach światowych. Przypomnijmy, że jeszcze w sierpniu br. podatek za tonę gazu płynnego wynosił 40,5 dolara, we wrześniu już 75,5 dolara, w październiku – 121,3 dolara, a w listopadzie – 154,3 dolara.

– W ostatnich miesiącach obserwujemy znaczny wzrost podatku eksportowego na gaz płynny z Rosji co jest bezpośrednio związane ze wzrostem notowań cen tego produktu – komentuje Przemysław Podgórski, Członek Zarządu UNIMOT GAZ S.A. – Stawka cła eksportowego na LPG w Rosji jest ściśle skorelowana z notowaniami cen tego surowca, więc jego kolejna podwyżka nie jest zaskoczeniem dla osób z branży. Podobna, tak wysoka stawka cła obowiązywała w lutym br. – 200,3 dolara za tonę.

Przy tej okazji warto przypomnieć, że decyzję o ewentualnej zmianie systemu obliczania cła eksportowego na LPG Rząd Federacji Rosyjskiej powinien podjąć do 15 grudnia br.

Polecamy również

30 sklepów SPAR na stacjach paliw AVIA

Aż 30 sklepów SPAR na stacjach paliw AVIA Nowe sklepy w 4 województwach Liczba sklepów...

29 listopada 2022

Zobacz więcej

Wyniki UNIMOT S.A. za III kwartał 2022 r.

UNIMOT S.A., notowany na GPW w Warszawie niezależny importer paliw ciekłych i gazowych,...

16 listopada 2022

Zobacz więcej

Grupa Unimot inwestuje w logistykę kolejową i ustala warunki zakupu udziałów spółki Olavion

Grupa Unimot, multienergetyczna grupa kapitałowa i lider wśród niezależnych importerów paliw w...

14 listopada 2022

Zobacz więcej