UNIMOT rozpoczął produkcję LNG

Data publikacji: 03.11.14

image

W Mazowieckiem rozpoczęto produkcję skroplonego gazu ziemnego. Instalacja skraplania metanu należy do jednej ze spółek celowych UNIMOT S.A.

W ostatnich dniach października dokonano wykroplenia w punkcie skraplania gazu ziemnego w Uniszkach Zawadzkich k. Mławy. Instalacja, należąca do spółki celowej UNIMOT S.A., posiada własne przyłącze do systemu sieciowego i jest jedną z czterech w Polsce instalacji skraplania gazu ziemnego. Prace budowlano-montażowe związane z uruchomieniem punktu trwały od maja br. 

– Jesteśmy bardzo dumni z tego przedsięwzięcia  – podkreśla Przemysław Podgórski, Prezes UNIMOT S.A. – Zrealizowaliśmy jeden z ważniejszych etapów naszej strategii dotyczącej obrotu gazem ziemnym, zakładającej wytwarzanie skroplonego gazu ziemnego (LNG) w celu gazyfikacji tzw. białych plam, czyli miejsc nieposiadających dostępu do gazu sieciowego. Własna produkcja LNG zwiększy elastyczność jego dystrybucji. Pomoże też Spółce uniezależnić się od zewnętrznych dostawców i zaopatrywać własne stacje regazyfikacji, które uruchomiliśmy w bieżącym roku w trzech różnych regionach kraju. Z kolei nadwyżki gazu LNG Spółka zamierza lokować we własnych, nowo powstających stacjach regazyfikacji LNG,  jak i sprzedawać odbiorcom zewnętrznym.

Warto podkreślić, że punkt skraplania metanu UNIMOT znajduje się w bardzo dogodnej logistycznie lokalizacji – na terenie woj. mazowieckiego, a źródłem gazu wysokometanowego jest własne przyłącze do pobliskiej sieci przesyłowej Gaz-System. Pozostałe instalacje skraplania gazu ziemnego są zlokalizowane w województwach: zachodnio-pomorskim, wielkopolskim i śląskim.

Obecnie trwają prace nad optymalizacją wydajności skraplarni w celu osiągnięcia pełnej zdolności produkcyjnej. Finalizacja procesu inwestycyjnego nastąpi przed końcem bieżącego roku.

 

Polecamy również

30 sklepów SPAR na stacjach paliw AVIA

Aż 30 sklepów SPAR na stacjach paliw AVIA Nowe sklepy w 4 województwach Liczba sklepów...

29 listopada 2022

Zobacz więcej

Wyniki UNIMOT S.A. za III kwartał 2022 r.

UNIMOT S.A., notowany na GPW w Warszawie niezależny importer paliw ciekłych i gazowych,...

16 listopada 2022

Zobacz więcej

Grupa Unimot inwestuje w logistykę kolejową i ustala warunki zakupu udziałów spółki Olavion

Grupa Unimot, multienergetyczna grupa kapitałowa i lider wśród niezależnych importerów paliw w...

14 listopada 2022

Zobacz więcej